W dniu 7 listopada 2018 r. Program Trzeci Polskiego Radio wyemitował prowadzoną przez Wojciecha Reszczyńskiego audycję z cyklu „Trójka na poważnie”, poświęconą prezentacji płyty z utworami Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pt. „Nieugięci i niepokorni 1914-1921″ (program stanowił kontynuację rozmowy z autorami, której pierwszy odcinek wyemitowano 24 października 2018 r.). W rozmowie wzięli udział autorzy nagrań oraz prof. Wiesław Jan Wysocki. Audycji wysłuchać można w archiwach Polskiego Radio (kliknij tutaj).

Od minuty 10, sekundy 40 nagrania wysłuchać można następującej wymiany zdań:

Paweł Piekarczyk: „Jeżeli została stworzona ta pedagogika wstydu, a została stworzona, przecież taki bydlak powiedział o tym, że Polska to jest taka brzydka panna, która… która… jakby nie bardzo może sobie znaleźć męża…

Drugi głos: „No, jeszcze inny powiedział, że Polska to nienormalność, wiemy o kogo chodzi…”

Paweł Piekarczyk: „Tak… nie… ja mówię o Bartoszewskim akurat. To test drugi problem… to jest drugi problem taki, że skoro ta pedagogika wstydu powstała, to ja żądam antidotum. Tak jak na jad węża się używa odtrutki, tak na…”.

Publikujemy stanowisko Marcina Barcza – asystenta prof. Władysława Bartoszewskiego. Przyłączamy się do głosów oburzenia i stajemy w obronie dobrego imienia Profesora – człowieka pojednania, dyplomaty, intelektualisty, kawalera Orderu Orła Białego, członka Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Tekst M. Barcza