Jak wynika z informacji „Wyborczej”, kłopoty Dudzicza z prawem rozpoczęły się w 2015 r. 29 sierpnia na forum „Dziennika Gazety Prawnej” pod tekstem o roszczeniach, które wobec poszukiwanego „złotego pociągu” miał zgłaszać Światowy Kongres Żydów, ktoś używający pseudonimu „jorry123” napisał: „Podły, parszywy naród, nic im się nie należy…”.

Mieszkanka Wrocławia złożyła doniesienie do prokuratury Wrocław-Stare Miasto o publiczne głoszenie rasistowskich poglądów. Śledczy ustalili, że „jorry123” to Jarosław Dudzicz, wtedy jeszcze sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach. Wezwany na przesłuchanie miał się przyznać do zamieszczenia komentarza. Sędziego chroni immunitet i prokuratorzy nie mogli przedstawić mu zarzutów z art. 257 kodeksu karnego (publiczne znieważanie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej i rasowej; grożą za to trzy lata więzienia). Sprawę przekazali do wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. A ta bada ją już czwarty rok.

„Postępowanie dotyczące wpisu umieszczonego w internecie przez sędziego Jarosława Dudzicza zostało wszczęte niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia do prokuratury. Prokuratorzy zlecili ocenę wpisu kilku biegłym, m.in. z zakresu politologii, językoznawstwa i komunikacji społecznej” – napisała nam rzeczniczka PK Ewa Bialik.

Więcej w Wyborczej