– Wspaniała jest „Babka od histy”! Przylgnęło już do niej to uczniowskie określenie, a ona sama pod tą nazwą prowadzi niezwykle popularną stronę w mediach społecznościowych. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy powitać Agnieszkę Jankowiak-Maik w gronie Sendlerowców – mówił Krzysztof Czyżewski, przewodniczący kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej, ogłaszając tegoroczną laureatkę.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” – przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych.

Agnieszka Jankowiak-Maik na co dzień uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w III LO w Poznaniu, prowadzi bloga jako Babka od histy (ma kilka tysięcy obserwujących), organizuje zajęcia antydyskryminacyjne w szkole i angażuje w liczne edukacyjne inicjatywy.

Poznań poznał ją szerzej, gdy w 2019 roku podczas strajku nauczycieli robiła w parku Chopina powtórki dla maturzystów. O nagrodzie im. Ireny Sendlerowej pisze na swoim blogu, że to „najbardziej wzruszający moment w mojej karierze zawodowej”.

– Jej szkoła to otwarcie na zmieniający się świat, to wychowanie wzbogacone codziennym obcowaniem z innością, to uczenie się od uczniów i sztuka słuchania słabszych i wykluczonych, to budowanie kompetencji w pogłębianiu relacji międzyludzkich i współodczuwaniu z naturą, to wiedza „zwolniona z teorii”. Zaczyna się od zamalowywania mowy nienawiści na murach i prowadzi – poprzez wolontariat, crowdfunding i realną pomoc dyskryminowanym – do tworzenia spektakli wspólnie ze sprawnymi inaczej, do projektów kampanii społecznych poświęconych prawom człowieka lub ekologii, do filmu tworzonego metodą poklatkową o obcokrajowcach, którzy są pośród nas – wskazywał Czyżewski.

Więcej w Wyborczej