20 stycznia 2020 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Roty Marszu Niepodległości”, inicjatorzy obywatelskiego projektu ustawy „Stop 447″, złożyli w Sejmie blisko 200 000 podpisów popierających tę inicjatywę.

Prawo inicjatywy ustawodawczej jest jednym z podstawowych praw demokracji i przejawem aktywności obywatelskiej. Warto jednak podkreślić, że proces zbierania podpisów pod projektem ustawy „Stop 447″ obfitował w wydarzenia i wypowiedzi, które zakwalifikować można jako antysemickie. Warszawska „patelnia”, ale też wiele innych miejsc w Polsce, stało się areną głoszenia haseł odwołujących się do wyimaginowanego wroga, nawołujących do przemocy, antysemickich i ksenofobicznych.

W związku z tym, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita wyjaśnia, iż roszczeń o których mowa w amerykańskiej ustawie JUST nie można nazywać roszczeniami żydowskimi, gdyż prawo zgłaszania roszczeń ma każdy, bez względu na narodowość, obywatel Stanów Zjednoczonych, który jako obywatel państwa europejskiego utracił majątek podczas II wojny światowej. Ustawa JUST nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla Polski i jej obywateli.

Po raz kolejny publikujemy szczegółowe wyjaśnienie amerykańskiej ustawy JUST – to nasz głos przeciwko jej mylnym interpretacjom, a także sprzeciw wobec kampanii antysemickiej, prowadzonej przez środowiska narodowe.