Fundacja Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w ramach programu PROGRAM BAJIT CHADASZ 2012/5773 Spotkania z Kulturą Żydowską zaprasza 20 września (czwartek) o godz. 19.30 na wernisaż wystawy „Zbąszyń 1938” do Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ulicy ul. Meiselsa 17.
„Zbąszyń 1938” to edukacyjna wystawa dotyczącej deportacji Żydów z Niemiec do położonego na granicy Zbąszynia.
Wystawę będzie można oglądać do 31 pażdziernika 2012r.

„Nocą 28 października 1938 r. na stację graniczną w Zbąszyniu wjechał pociąg z Niemiec pełen Żydów pochodzenia polskiego. Jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza były zdezorientowane. W pierwszych godzinach polscy pogranicznicy nie wpuszczali fali uchodźców m.in. z Berlina, Hamburga i Lipska. Sytuację zmieniła dopiero decyzja ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Mieszkańcy byli zszokowani postępowaniem hitlerowców.
W tę jedną noc ludność niewielkiego, sześciotysięcznego miasteczka podwoiła się ( przez stację Zbąszyń przewinęła się jedna trzecia z 17 tys. wypędzonych ). Starosta powiatu wezwał mieszkańców do pomocy uchodźcom. Niemal natychmiast zorganizowano dwa ambulatoria, szpital, polowe kuchnie i stołówki. Ciężej chorych przewieziono do okolicznych szpitali. Żydów kwaterowano gdzie tylko się dało. Część z nich przejęła gmina żydowska. Kilkadziesiąt osób zamieszkało w młynie braci Grzybowskich, zbąszyńskich Żydów, a kilkuset tłoczyło się w koszarach Pułku Strzelców Wielkopolskich. Wkrótce w Zbąszyniu powstał obóz przejściowy dla uchodńców. Krewni i znajomi z całej Polski przyjeżdżali odbierać swoich bliskich. W Warszawie powstał komitet pomocy uchodźcom, którego ekspozytura działała w Zbąszyniu. Kwitło obozowe życie. Założono nawet żydowski klub Maccabi, który rozegrał mecz piłki nożnej z drużyną Obra Zbąszyń”.
źródło: www.zbaszyn.com

Program BAJIT CHADASZ 2012