Trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku Telewizja Polska wyemitowała krótki film pod tytułem „Inwazja LGBT”. Miał on dowodzić, że organizacje społeczne działające na rzecz osób LGBT zwożą ludzi na marsze równości, atakują Kościół katolicki, chcą „indoktrynować” dzieci, a nawet, że domagają się legalizacji pedofilii. Film spotkał się z ogromną krytyką w środowisku LGBT. 

Kampania Przeciwko Homofobii wytoczyła pozew przeciwko TVP w sprawie filmu. W czerwcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazał usunąć z serwisu YouTube kontrowersyjną produkcję oraz zakazał TVP rozpowszechniania filmu w całości lub jego fragmentów w jakiejkolwiek formie.

Osoby, które pokazano w filmie, postanowiły walczyć przed sądem o usunięcie „produkcji” i zadośćuczynienie. Jak informuje OKO.Press we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że publikując materiał, TVP naruszyło ich dobra osobiste. 

Telewizja Polska musi przekazać ponad 35 tys. zł odszkodowania na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz osób LGBT w Polsce. Dodatkowo w głównym wydaniu „Wiadomości” w przeciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku muszą zostać opublikowane przeprosiny. Czas emisji oświadczenia nie może być krótszy niż 30 dni. Sąd zarządził również zakaz rozpowszechniania filmu.

Więcej na gazeta.pl