Mieszkaniec Pionek został przez sąd uznany za winnego zniesławienia posła PO Konrada Frysztaka. Kara to grzywna oraz wpłata zadośćuczynienia na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Skazany Mariusz Z. ma 66 lat i prowadzi na Facebooku profil pod swoim imieniem i nazwiskiem. Jak wynika z zamieszczanych postów, a także fotografii, jest zwolennikiem Prawa i Sprawiedliwości. Często udostępnia wpisy radomskich parlamentarzystów PiS, zamieszcza wspólne zdjęcia z politykami tej partii.

W komentarzach, które zamieszcza w internecie, m.in. pod wpisami polityków PO, nie stroni od ostrych słów krytykujących Platformę Obywatelską i ośmieszających polityków tej partii. Wśród takich komentarzy znalazły się też te dotyczące radomskiego posła PO Konrada Frysztaka i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W marcu 2020 r. pod jego postem o pracy w Sejmie Mariusz Z. napisał [pisownia oryginalna]: „pOŚLE !!!! A co robi POwski idiota w Warszawie Trzaskowski – GESTAPOWIEC? Za te decyzjie powinien wisieć na slupie w Warszawie. Za kazda smierc powinien być skorwysyn chlostany drutem kolczastym. Odpowiecie za kazda smierc POwcy bandyci. Ty hieno cmentarna tez A znasz konstytucję draniu?! Za te decyeje”.

Poseł, mając dane sprawcy, złożył więc do sądu prywatny akt oskarżenia. Oskarżył Mariusza Z. o przestępstwo z art. 212, czyli o pomówienie i zniesławienie. Sprawa toczyła się przed Sądem Rejonowym w Radomiu. W czasie procesu oskarżony przyznał, że to on był autorem kwestionowanych wpisów. Tłumaczył, że wynikały one z jego niezgody z linią partii reprezentowanej przez posła.

Sąd uznał go za winnego i skazał na karę grzywny w wysokości 2 tys. zł. Skazany będzie też musiał zasądzone na wniosek posła zadośćuczynienie w wysokości 5 tys. zł wpłacić na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej w Wyborczej