Radni z Wrocławia odrzucili „Samorządową Kartę Praw Rodziny, za którą stoi Ordo Iuris. Do władz miasta petycję w tej sprawie skierowała w maju Ewelina Kondziela, przewodnicząca okręgu dolnośląskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i była kandydatka PiS na miejską radną. „W imieniu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin petycja w sprawie podjęcia przez Radę Miejską Wrocławia uchwały w sprawie przyjęcia „Samorządowej Karty Praw Rodzin” jako wyrazu ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym ochrony rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją” – można było przeczytać w projekcie uchwały.

Przed głosowaniem odrzucenie uchwały rekomendowała komisja skarg i petycji oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który wielokrotnie opowiadał się za prawami osób LGBT+ i patronował Marsz Równości w tym mieście.

Dodatkowo, w marcu wiceprezydent, Sebastian Lorenc, w odpowiedzi na rosnącą w Polsce ilość samorządów „wolnych od LGBT”, zasugerował, że Wrocław mógłby się wyróżnić strefom „przyjazną LGBT”.

„Prymitywne i odrażające stanowiska niektórych samorządów niszczą wizerunek Polski na świecie, czyniąc nas przedmurzem cywilizacji. Korci mnie, żeby zaproponować wrocławskim radnym przyjęcie uchwały 'Wrocław – strefa przyjazna LGBT'” – napisał na Twitterze.

Źródło: queer.pl