Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaraża resztę świata nienawiścią i wzmaga kulturową polaryzację. Od USA, przez Europę, po Rosję i Chiny mnożą się antysemickie incydenty w dawno niewidzianej skali. Rośnie też liczba aktów islamofobii.
Polowanie na Żydów urządzone w niedzielę w rosyjskim Dagestanie przez tłum wymachujący palestyńskimi flagami to chyba najbardziej ekstremalny przykład trendu narastającego od 7 października. Tego dnia komanda Hamasu wtargnęły do Izraela i zabiły 1,4 tys. ludzi. Jak dotąd odwet Izraela kosztował życie ok. 8 tys. Palestyńczyków.
Dane zebrane przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniom (ADL) pokazują, że nowa fala antysemityzmu nie ogranicza się do jednego regionu ani kontynentu.
W Niemczech w ciągu trzech tygodni odnotowano 240-procentowy wzrost liczby incydentów antysemickich. Jeszcze większy, 300-procentowy – w Austrii.
Budynki mieszkalne w Berlinie, w których mieszkają Żydzi, oznaczono gwiazdami Dawida, synagogę obrzucono koktajlami Mołotowa. Niemiecki komisarz ds. antysemityzmu przestrzegł przed cofnięciem się tego kraju do „najstraszniejszych czasów”.
We Francji, która ma największą w Europie społeczność żydowską i muzułmańską, w tym okresie doszło do większej liczby incydentów antysemickich niż w ciągu całego ostatniego roku: zgłoszono 501 przestępstw, od obelg słownych i antysemickich graffiti (np. „Zabijanie Żydów jest obowiązkiem”) po groźby śmierci i napaści fizyczne.
W Wielkiej Brytanii od 7 do 23 października zgłoszono ponad 600 incydentów antysemickich, co stanowi najwyższą liczbę, odkąd w latach 80. XX wieku zaczęto je rejestrować. To wzrost o 641 proc. w porównaniu z tym samym okresem z zeszłego roku.
W miejscach, w których odnotowuje się takie zdarzenia, wzrosła także liczba przestępstw z nienawiści na tle islamofobicznym. Według londyńskiej policji było ich w tym mieście 101, gdy w tym samym okresie 2022 r. – 42. Natomiast jedna z brytyjskich organizacji pozarządowych doliczyła się ich aż 291.
Human Rights Watch ubolewa, że po wybuchu wojny inne kraje poza Wielką Brytanią nie publikują statystyk incydentów związanych z islamofobią. Ponadto władze różnych krajów europejskich nałożyły nadmierne – zdaniem tej organizacji – ograniczenia na propalestyńskie protesty i wystąpienia.
Więcej w Wyborczej
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa
e-mail: otwarta@otwarta.org
tel: +48 22 828 11 21
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?