9 listopada w Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, dla upamiętnienia rocznicy Nocy kryształowej (Reichspogromnacht) artystka multimedialna Gabi von Seltmann, oraz międzynarodowy zespół artystów, wirtualnie odbudowali synagogę w Siegen. W animowanej projekcji wideo oraz towarzyszącej jej instalacji dźwiękowej synagoga, która spłonęła 10 listopada 1938 roku, podniosła się z ruin i pojawiła się na ścianie Hochbunker (Aktives Museum Südwestfalen) w swojej pierwotnej postaci. W ten sposób dawne centrum życia społeczności żydowskiej w Siegerland, które rozpoczęło swą działalność w 1904 roku, powróciło do zbiorowej pamięci miasta. Dwu- i trójwymiarowej animacji towarzyszyły historyczne i współczesne nagrania śpiewów synagogalnych.

Premiera pierwszej wirtualnej rekonstrukcji synagogi w Niemczech miała przypomnieć, jako wybrany przykład, o losie jaki spotkał ponad 1400 synagog i domów modlitwy, które zostały zniszczone podczas pogromów tzw. Nocy Kryształowej w listopadzie 1938 roku. Celem tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego było pobudzenie refleksji, emocji, a może także wspomnień, u widzów, zarówno znajdujących się na miejscu jak i obserwujących na całym świecie przekaz rekonstrukcji transmitowany przez Internet. Dla niektórych widzów to wydarzenie było pierwszym w życiu spotkaniem z judaizmem i kulturą żydowską.

Plenerowy program rekonstrukcji synagogi w Siegen obejmował także pokaz wirtualnej rekonstrukcji Wielkiej Synagogi w Warszawie, która miała swoją premierę w Warszawie w 2018 roku. Rekonstrukcja Wielkiej Synagogi stanowi przekraczający granice symbol pokazujący jak można przezwyciężyć śmierć i zniszczenie dzięki pamięci i pojednaniu.

Więcej informacji na stronie synagoge-siegen.de