W 2024 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzi 10. urodziny. Przy tej okazji jego twórcy pragną wzmocnić głos żydowskich artystów i artystek, tworząc w ostatniej galerii wystawy stałej rotacyjną, żywą, polifoniczną przestrzeń wypowiedzi współczesnych twórców i twórczyń. 

Drugim działaniem w ramach Galerii Rotacyjnej jest prezentacja prac Gabi von Seltmann. Wideo „Wielka przywraca pamięć” to zapis multimedialnego projektu artystycznego w przestrzeni publicznej. 19 kwietnia 2018 roku, w dzień 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, obraz powstającej z gruzów Wielkiej Synagogi pojawił się na ścianie stojącego dziś w tym miejscu Błękitnego Wieżowca, a działanie to zostało do dziś kilkakrotnie powtórzone. Pracy „Wielka przywraca pamięć” towarzyszy w Galerii Rotacyjnej wideo „Dedykacje dla Baszert” – oba projekty łączy postać żydowskiej poetki Ireny Klepfisz i fragmenty utworu jej autorstwa.

13-22 lipca, w godzinach otwarcia muzeum, w ostatniej galerii wystawy stałej.

Głównym zamysłem projektu „Wielka przywraca pamięć” – prawdopodobnie pierwszego tego typu wirtualnego upamiętnienia w przestrzeni publicznej – było przypomnienie historii miejsca oraz żydowskich mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Wideo nagrane na placu Bankowym wraz z widzami, przechodniami i ruchem ulicznym porusza kwestię pamięci/niepamięci o nieistniejącym już mieście, stanowi wizualny gest przywracania pamięci w zmienionej tkance urbanistycznej.

Wideo „Dedykacje dla Baszert”, choć powstało w 2017 roku, jest uzupełnieniem do filmu „Wielka przywraca pamięć” i zawiera cały materiał poetycki, którego fragment słyszymy w „Wielkiej…”. Jest to wiersz Ireny Klepfisz – poetki, feministki, działaczki lesbijskiej, pionierki w odkrywaniu pisarek jidysz. W 2024 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria została wydana książka „Pomiędzy światami” z wyborem wierszy i esejów Ireny Klepfisz, w której znajduje się utwór.

Organizatorem projekcji „Wielka przywraca pamięć” była Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.

Więcej na stronie Muzuem POLIN