Na Węgrzech dwa razy do roku przyznawane są nagrody i odznaczenia osobom zasłużonym, w tym roku najważniejszą nagrodę dziennikarską im. Mihaly Tancsisca otrzymał dziennikarz zajmujący się antysemicką i antyromską publicystyką. Prawicowy rząd premiera Viktora Orbana przyznał nagrodę Ferencowi Szaniszlo w piątek 15 marca.

Szaniszlo pracuje w prorządowym kanale Echo. W 2011 roku został ukarany grzywną w wysokości 500 € przez węgierski odpowiednik KRRiTV za nazwanie Romów „małpami człekokształtnymi”. Dziennikarz znany jest również z szerzenia antysemickich teorii spiskowych podczas swoich programów telewizyjnych.
Nagrodę otrzymał także antysemicki archeolog Kornel Bakay, który twierdzi, że Żydzi organizowali handel niewolnikami w średniowieczu. Tymczasem Janos Petras, z rockowego zespołu „Karpatia”, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Należy dodać, że zespół „Karpatia” ma wielu zwolenników wśród skrajnie prawicowej partii Jobbik. Zespół jest także autorem hymnu paramilitarnej, nacjonalistycznej Gwardii Węgierskiej. Równocześnei nagrodę dostał m.in. wybitny żydowski socjolog, autor wielu prac dotyczących węgierskiego antysemityzmu Andras Kovacs.
Według brytyjskiego dziennika „The Independent” w poniedziałek w ramach protestu swoje nagrody zwrócili laureaci nagród i odznaczeń w innych kategoriach.

 

Więcej informacji w artykułach:
Hungary awards top journalism prize to anti-Roma broadcaster
Węgierskie nagrody za nienawiść