Opera i Filharmonia Podlaska organizuje warsztaty „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, na których dzieci i młodzież będą mogły dowiedzieć się więcej o własnych korzeniach i o historii białostockich Żydów.

Warsztaty poprowadzi Małgorzata Rusiłowicz, od lat zajmująca się uczeniem tolerancji i przekazywaniem wiedzy o mniejszościach na Podlasiu. W 2012 roku została za tę działalność wyróżniona Międzynarodową Nagrodą im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
Pani Rusiłowicz mówi, że „młodzi ludzie mają bardzo małą wiedzę na temat historii miasta, często się dziwią, że w Białymstoku mieszkali kiedyś Żydzi, nie wiedzą co to getto, ani co stało się ludnością żydowską w trakcie II wojny światowej”. W przybliżeniu tych tematów pomoże im m.in. słuchowisko radiowe o życiu w białostockim getcie, zdjęcia udostępnione przez warszawski ŻIH i taka formuła zajęć, która zachęci uczestników do refleksji nad tym, jak czuły się osoby żydowskiego pochodzenia w sytuacji prześladowania.
Dyrektor OiFP Roberto Skolmowski powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że” warsztaty mają pomóc młodym ludziom w poszukiwaniu ich korzeni i w uświadomieniu swojej tożsamości”.

więcej