DSC_030630 kwietnia 2015 roku, pracownik OR Damian Wutke przeprowadził we Wrocławiu warsztat na temat mowy nienawiści, stereotypów, uprzedzeń oraz sposobów zapobiegania tym zjawiskom. Poinformował też uczestników w jaki sposób można zgłaszać incydenty motywowane nienawiścią na  portal www.zglosnienawisc.otwarta.org. Spotkanie odbyło się w Fundacji Przyjazny Dom im Stanisława Jabłonki, a wzięła w nim udział 20 – osobowa grupa złożona, w równych częściach, z wrocławskich gimnazjalistów i podopiecznych Fundacji. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zmieniamy świat serce po sercu” realizowanego przez Fundację Przyjazny Dom w partnerstwie z Fundacją L’ARCHE oraz The World of Puppets z Islandii, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

Pierwsza część spotkania miała na celu zmniejszyć dystans pomiędzy uczniami a osobami z niepełnosprawnością umysłową. Ćwiczenia w tej części miały pokazać uczestnikom, że wiele rzeczy łączy nas wszystkich, a „inność” to wytwór naszego umysłu.

Druga część dotyczyła mowy nienawiści, tolerancji i jej braku oraz postaw, które przyjmujemy w trakcie spotkania z „innymi”. Przesłaniem całego spotkania było hasło: „tolerancja to wysiłek, płynący prosto z serca„.

DSC_0308DSC_0322