Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda wzięli udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim.

– Bardzo z żoną dziękujemy – ja przemawiam, ale jesteśmy tutaj tak naprawdę współgospodarzami – zawsze to jest nasze wspólne święto i wspólne spotkanie z Państwem, spotkanie bardzo ważne. Ono ma swój wyjątkowy, specjalny wymiar – mówił Andrzej Duda, witając uczestników spotkania. Jak przypomniał, chanuka to święto radości i święto wielkiego zwycięstwa.

Zapalenie świec chanukowych odbywa się z okazji Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku (5783 roku żydowskiego) przypadł drugi dzień Święta (Chanuka 2022 rozpoczęła się w niedzielę 18 grudnia i trwa do poniedziałku 26 grudnia), dlatego zapalane są dwie świece na świeczniku chanukowym – chanukii. Dodatkowo na początku ceremonii zapalana jest najwyżej usytuowana świeca pomocnicza – szames. Święto świateł obchodzone jest jako uniwersalny symbol poszanowania tradycji, pokoju i wolności.

Źródło: prezydent.pl