Odkąd w połowie marca z powodu epidemii koronawirusa szkoły zostały zamknięte, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach uczą się online, ale również sami sprawdzają się w roli nauczycieli. Szkoły z całej Polski zapraszają ich na zdalne lekcje, bo chcą dowiedzieć się więcej o ich walce z mową nienawiści.

W czasie trwania zdalnej edukacji uczniowie z Pielgrzymowic odwiedzili już m.in. szkoły w Gdyni, Zakopanem, Dłużycach Wielkopolskich, Rydułtowach, Żorach i Stojadłach. W sumie około dziesięciu placówek. Wszystkie wizyty odbyły się w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, którego celem jest urozmaicić edukację online poprzez zdalne spotkania z inspirującymi gośćmi. Pielgrzymowiczanie podczas prowadzonych przez siebie lekcji opowiadali kolegom z odwiedzanych szkół o tym, jak w ciągu niespełna dwóch lat udało im się osiągnąć tak wiele na polu walki z mową nienawiści. – Mamy nadzieję, że udało nam się zmotywować kolegów do działania – mówią.

Historia uczniów z Pielgrzymowic jest najlepszym przykładem na to, że robiąc małe rzeczy, można zmienić bardzo wiele. W ramach swojego autorskiego projektu „Słowa krzywdzą” pod koniec 2018 roku uczniowie nakręcili spot, w którym opowiedzieli, jak źle się czują, gdy ktoś używa wobec nich krzywdzącego języka. Spot był wielokrotnie wyświetlany przez internautów na YouTube, został pokazany także podczas Obrad Okrągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich poświęconych językowi nienawiści w sieci i wyemitowany w telewizji.

W ramach kampanii, której opiekunkami były nauczycielki Marta Florkiewicz-Borkowska i Agata Dziendziel, uczniowie prowadzili też stronę na Facebooku i pomysłowe happeningi.

Choć kampania „Słowa krzywdzą” z założenia była przedsięwzięciem lokalnym i miała objąć zasięgiem tylko jedną, dwuipółtysięczną wieś, to zainspirowała uczniów szkół z całej Polski, którzy zaczęli się do niej przyłączać, realizując własne pomysły.

Uczniowie z Pielgrzymowic prezentowali swój projekt w Warszawie. Nagrali też drugi spot, tym razem o optymistycznym wydźwięku. Przekonują w nim, że słowa mają moc, a wyrazy sympatii, pochwały czy słowa otuchy mogą odmienić życie ludzi wokół nas.

Następnie uczniowie i absolwenci pielgrzymowickiej podstawówki wraz ze Stowarzyszeniem Mediatorów „Consensus”, Fundacją NoDrama oraz ImproSilesia przygotowali spektakl „Stalking” o cyberprzemocy. W końcu w grudniu zeszłego roku zaproszeni zostali do Rzymu na globalny szczyt dzieci „I can. Children’s global summit”, organizowany przez organizację Design for Change, by zaprezentować swoje działania.

Więcej w Wyborczej