Telewizja Polska złożyła apelację od wyroku, który nakazał jej przeprosić Kampanię Przeciw Homofobii i wpłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia za emisję krytycznego wobec społeczności osób LGBT+ dokumentu „Inwazja” – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Sprawa dotyczy wyemitowanego przez TVP1 w październiku 2019 roku półgodzinnego dokumentu „Inwazja”, krytykującego m.in. marsze osób ze społeczności LGBT+ i mającego ponoć pokazywać ich kulisy. Film pokazano po głównym wydaniu „Wiadomości” i prognozie pogody, a przed meczem piłkarskiej reprezentacji Polski. Zdaniem Kampanii Przeciw Homofobii, „w złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji nt. osób LGBT+, marszów równości i Kampanii Przeciw Homofobii”.

Organizacja – w imieniu kilku osób, które poczuły się dotknięte – pozwała Telewizję Polską. Sąd Okręgowy w Warszawie w listopadzie ub.r. orzekał, że TVP ma przeprosić KPH w „ Wiadomościach” za bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia w materiale ”Inwazja”. Dodatkowo sąd nakazał nadawcy zapłatę 10 tys. na Stowarzyszenie Lambda. TVP zostało zobowiązane również do przekazania na rzecz KPH 3167 zł tytułem zwrotu kosztów zwrotu procesu oraz 1100 zł na rzecz skarbu państwa tytułem nieuiszczonych kosztów procesu.

Na złożenie apelacji TVP miała czas do końca zeszłego tygodnia i na taki krok się zdecydowała. – Informujemy, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku w sprawie z powództwa Kampanii Przeciw Homofobii przeciwko Telewizji Polskiej S.A., przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich o ochronę dóbr osobistych i zapłatę Telewizja Polska S.A. złożyła apelację od wyroku – przekazało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.

Więcej na wirtualnemedia.pl