– Mieszkam w Polsce od 15 lat. Jestem obywatelem tego kraju. Czuję się częścią polskiego społeczeństwa. Nigdy wcześniej nie przydarzyło mi się coś takiego. Wiem, że to margines, ale nie odpuszczę. To, że mam ciemniejszą skórę i mówiłem po turecku, nie może być powodem do bicia – mówi Efe Türkel, menedżer z branży turystycznej.

Opowiada, że w sobotę ok. 19 w autobusie 521 z Miedzeszyna został zaatakowany przez pięciu kiboli w barwach Legii. Efe Türkel jechał z kolegą. Rozmawiali po turecku. – Mężczyźni w barwach Legii zaczęli nas wyzywać: „Brudasy w…ć stąd”. Byli coraz bardziej agresywni. Śpiewali rasistowską piosenkę. Starałem się ich uspokoić. Mówiłem, że jestem Polakiem, że też czasem chodzę na mecze Legii. Mężczyźni chcieli, żebyśmy razem z nimi wyszli z autobusu. Odmówiliśmy. Jeden z nich uderzył mnie mocno z główki w twarz. Podszedłem do kierowcy. Poprosiłem, żeby zareagował. Kierowca przycisnął czerwony guzik. Patrol nie przyjechał. Napastnicy, słysząc o wezwaniu policji, wysiedli na najbliższym przystanku – opisuje Efe Türkel.

Razem z kolegą poszli na posterunek policji na stacji metra Centrum, żeby zgłosić napaść. Tam mieli usłyszeć od dyżurnego, że policjanci mają mnóstwo pracy. Poradził im, żeby spróbowali na komisariacie przy Wilczej. – To niedaleko, więc poszliśmy. Na Wilczej też usłyszeliśmy, że nie mają czasu. Radzili zgłosić się na komisariat policji przy Mrówczej w Wawrze, bo w tej dzielnicy doszło do ataku. Dyżurny z Wilczej zadzwonił przy nas na Mrówczą. Chyba usłyszał, że policjanci z Wawra również nie mają czasu. Powiedział mi, żeby zgłosić się na Mrówczą w niedzielę – opowiada Efe Türkel. W drodze powrotnej jeszcze raz zaszedł na posterunek przy stacji metra Centrum i poprosił o zbadanie alkomatem. – Byliśmy trzeźwi. Policjant był zdziwiony, że chcę takie badanie. Poprosiłem o zapisanie wyniku. Tak na wszelki wypadek, gdyby napastnicy tłumaczyli się, że byliśmy pijani i się awanturowaliśmy – stwierdza Efe Türkel. W niedzielę poszedł z teściem na komisariat przy Mrówczej. Znowu usłyszał, że policjanci są zajęci i na zgłoszenie pobicia będzie musiał czekać nawet kilka godzin. Jak opowiada, funkcjonariusze zasugerowali mu, żeby wrócił do domu i czekał na telefon z komisariatu. Wtedy ma wrócić na posterunek, by zgłosić rasistowski atak.

Więcej w artykule w Gazecie Wyborczej.

Otwarta Rzeczpospolita zwróciła się do Komendanta Stołecznego Policji z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Przypomnieliśmy, że przestępstwa motywowane uprzedzeniami i nienawiścią powinny spotykać się z natychmiastową reakcją Policji.