„To jest cudowny czas dzielenia się dobrem” – powiedział 13 stycznia 2019 Paweł Adamowicz ze sceny WOŚP. Chwilę potem upadł ugodzony nożem. W 4. rocznicę śmierci przypominamy fragmenty Jego porywającej mowy o miłości na Trójmiejskim Marszu Równości w 2017 roku.

„Paweł został zamordowany, bo był bardzo odważny. Zanim ugodził go nóż mordercy, zabiły go wasze słowa” – mówiła w czasie uroczystości upamiętniających śmierć Pawła Adamowicza 13 stycznia 2023 jego żona. – Usłyszcie wreszcie ten krzyk, usłyszcie to wołanie Pawła. Kto z was będzie na tyle odważny, żeby skończyć z nienawiścią? Kto z was wyrwie murom zęby nienawiści?” – pytała Magdalena Adamowicz.

To wydarzyło się wieczorem 13 stycznia 2019 roku. Na Targu Węglowym w Gdańsku kończył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie pojawił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który całym sercem angażował się w tę charytatywną akcję.

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami.

To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!” – powiedział Adamowicz tuż przed rytuałem Światełka do Nieba.

Kiedy odliczanie się skończyło i rozbłysły zimne ognie, do Pawła Adamowicza podbiegł Stefan W. i zadał mu trzy ciosy nożem. Prezydent Gdańska klęknął, osunął się na deski. Dzień później – 14 stycznia 2019 roku – zmarł w szpitalu.

Czwarta już rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stała się okazją do refleksji o mowie nienawiści, która wciąż wisi nad naszym życiem publicznym. „Polityka robi się coraz agresywniejsza – mówiła „Faktom” TVN 14 stycznia Antonina Adamowicz, córka prezydenta – Politykom pozwala się na coraz dobitniejsze epitety”.

Z tej okazji chcemy w OKO.press przypomnieć kilka fragmentów przemówienia Adamowicza podczas Trójmiejskiego Marszu Równości w 2017 roku, które przeszło do historii odwagi i dobra w polskim życiu publicznym.

Więcej w oko.press