„Dziś musimy powiedzieć jasno i stanowczo, że antysemityzm i wszelkie formy nienawiści i przemocy nie znajdą bezpiecznej przystani w Ameryce” – oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej uroczystości w Białym Domu zorganizowanej z okazji żydowskiego święta Chanuki.

Prezydent dodał, że „milczenie”, czyli brak reakcji na antysemickie incydenty, „oznacza współudział”. Przy okazji obchodów Chanuki Biały Dom włączył do swoich zasobów pierwszą w historii oficjalną menorę używaną podczas obchodów tego święta (chanukiję).

Biały Dom, aż dotąd, nigdy nie miał swojej menory. Jest to teraz cenny element tego domu, waszego domu – powiedziała pierwsza dama Jill Biden, zwracając się do tłumu zgromadzonego w siedzibie amerykańskich prezydentów.

W Stanach Zjednoczonych rosną doniesienia o przypadkach antysemityzmu. W ubiegłym tygodniu Biden zainicjował prace nad narodową strategią przeciwdziałania temu zjawisku – poinformowała agencja Reutera. W sprawozdaniu, publikowanym co roku przez Ligę przeciw Zniesławieniom (ADL), oceniono, że w 2021 roku w USA doszło do największej liczby incydentów antysemickich, w tym morderstw, napaści, prześladowań i aktów wandalizmu odkąd organizacja rozpoczęła zbieranie danych 40 lat temu.

Więcej na dziennik.pl