Kanadyjski instytut zajmujący się sprawami izraelsko-żydowskimi (The Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) wystąpił do ministerstwa skarbu Kanady o pilny audyt organizacji działających pod szyldem dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka na terytorium tego kraju. Kanadyjskie dolary przeznaczone na cele charytatywne są wykorzystywane do szerzenia antysemityzmu i homofobii – alarmuje prezes CIJA.

Instytut CIJA chce, by kanadyjskie ministerstwo skarbu zleciło tamtejszemu urzędowi skarbowemu przeprowadzenie kontroli w dwóch zarejestrowanych w Kanadzie spółkach: Family of Radio Maria-Canada oraz Radio Maryja Torun Corporation. CIJA uzasadnia swoją prośbę ustawicznym szerzeniem mowy nienawiści na antenie radiostacji kierowanej przez toruńskiego redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka.

W ciągu ostatnich trzech dekad Radio Maryja było niejednokrotnie i powszechnie potępiane przez wiele żydowskich i polskich grup społecznych, a także przez sam Kościół katolicki za rozmyślne rozpowszechnianie antysemityzmu – pisze we wniosku do ministerstwa skarbu Kanady prezes CIJA Shimon Koffler Fogel. Dodaje, że “promowanie audycji Radia Maryja przez Family of Radio Maria Canada jest zarówno szokujące, jak i nie do obrony, gdyż okazuje się, iż kanadyjskie charytatywne dolary są wykorzystywane do promowania antysemityzmu, homofobii i innych form nienawiści i nietolerancji”.

Więcej w Wyborczej