Andrzej Zapałowski od lat prowadzi akcje wymierzone w Ukraińców. W marcu 2022 r. pochwalał zamieszki przeciw uchodźcom z Ukrainy i polowanie na nich. Następnie pozwał posła PO Marka Rząsę, który go za to skrytykował. Proces trwa. Podczas ostatniej rozprawy Zapałowski oznajmił, że cieszy się zaufaniem służb specjalnych RP.

Andrzej Zapałowski, dziś przemyski radny, ma długie doświadczenie w polityce. W 1997 r. dostał się do Sejmu jako poseł Akcji Wyborczej Solidarność. W 2005 r. został europosłem ultraprawicowej Ligi Polskich Rodzin. Podczas kampanii wyborczej do Sejmu w 2015 r. reprezentował komitet Szczęść Boże Grzegorza Brauna.

W 2016 r. Zapałowski publicznie domagał się budowy wysokiego płotu na granicy Polski z Ukrainą (kilka lat później, w grudniu 2021 r., identyczny pomysł zgłosił Jarosław Kaczyński). W 2018 r. Zapałowski znalazł się w radzie miejskiej Przemyśla z ramienia ruchu Kukiz’15.

W marcu 2022 r. radny Zapałowski zwrócił na siebie uwagę całej Polski. Do Przemyśla dotarła wtedy pierwsza fala ukraińskich uchodźców. Wówczas radny opublikował na Facebooku następujący wpis:

Jako radny Miasta Przemyśla żądam od władz mojego kraju zaprowadzenia porządku z bandytami, którzy podszywają się pod uchodźców z Ukrainy o innym kolorze skóry! Za maseczki potrafiliście porządnych ludzi rzucać po ziemi! Teraz pokażcie, że coś potraficie z bandytami. Jeżeli nie, mieszkańcy miasta sami wezmą sprawy w swoje ręce!!!

Skąd mowa o „innym kolorze skóry”? Wśród uchodźców byli mieszkańcy Ukrainy pochodzący z Azji i Afryki. Oni też uciekali przed wojną. Nacjonalistyczni propagandziści i trolle próbowali ich przedstawiać jako „bandytów” i „terrorystów”.

Zapałowski zamieścił więcej wpisów o podobnym wydźwięku. Wspierali go w tym inni ultraprawicowi politycy, m.in. jawnie prokremlowski poseł Grzegorz Braun.

Do Przemyśla ściągnęli nacjonalistyczni bojówkarze. Ścigali ludzi o ciemniejszej karnacji. Pobili m.in. trzech Hindusów, z których jeden został ranny.

Co na to radny Zapałowski? Chwalił napastników na Facebooku: „Patrol obywatelski w Przemyślu w akcji. Brawo, chłopaki!!!”. Nagrania, na których bojówkarze zmuszają przerażone ofiary do ucieczki, Zapałowski komentował: „Motywacja do uprawiania sportu to chluba!!!”, „Co jest nie tak w promowaniu sportu?”.

Krótko potem radny udostępnił nagranie zawierające wypowiedź anonimowej kobiety, która opowiadała o rzekomej przemocy ze strony uchodźców. Mówiła o atakach nożowych i wypychaniu Polaków z pociągu przez migrantów. A także o bliżej nieznanej Afrykance obwieszonej ładunkami wybuchowymi, która miała się pojawić na Podkarpaciu…

Więcej w Wyborczej