logoW sobotę 30 maja spotkaliśmy się na szabatowy posiłek z grupą francuskiej młodzieży z UEJF – Związku Studentów Żydowskich z Francji. Grupa żydowskiej młodzieży zaangażowanej w walkę przeciwko antysemityzmowi we Francji, zrzeszona w takich organizacjach, jak UNEF, UNI, FACE, SOS Racisme, przyjechała do Polski w ramach Podróży Pamięci Żydowskiej („voyage de la Mémoire”). Młodzieży towarzyszył Benjamin Orenstein, były więzień oświęcimski,  Marcello Pezzetti, dyrektor Muzeum Shoah w Rzymie, Alban Perrin, koordynator Memorialu Shoah w Paryżu. Podczas spotkania przybliżyliśmy grupie działalność Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, wnioski z prowadzenia portalu www.zglosnienawisc.otwarta.org oraz projekty innych organizacji działających na rzecz tolerancji w Polsce.

UEJF organizuje regularnie wizyty szlakiem żydowskich Miejsc Pamięci. Podczas tegorocznej podróży grupa odwiedziła Auschwitz-Birkenau Miejsce Pamięci i Muzeum, krakowską dzielnicę Kazimierz oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Związek UEJF (Union des etudiants juif de France) powstała w 1944 i od tego czasu angażuje się w edukację antydyskryminacyjną, podtrzymywanie pamięci o Shoah wśród młodszego pokolenia oraz walkę przeciw mowie nienawiści obecnej w internecie. W 2000 roku Związek wygrał sprawę LICRA v. Yahoo! dotyczący publicznej sprzedaży nazistowskich przedmiotów w internecie.