22 czerwca (sobota), o godzinie 17:00,  w Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się spotkanie autorskie z Paulą Sawicką wokół książki „Prosto się mówi, jak się wie”. Fragmenty tekstów Marka Edelmana przeczyta Józef Duriasz. Spotkanie poprowadzi Łukasz Nowacki.

Wygłoszone i niewygłoszone przemówienia, relacje ze spotkań w Polsce i zagranicą, listy, wywiady, apele, słowem intelektualna spuścizna Marka Edelmana, człowieka, który zawsze niezwykle wnikliwie oceniał otaczającą go rzeczywistość. Wierny swoim wartościom doskonale podążał za wszelkimi zmianami, potrafił zmienić swoje osądy i zdanie, jeśli w świetle poznawanych faktów czy zdarzeń należało spojrzeć na nie w nowy sposób. O wszechpolakach, powstaniu w getcie, Polakach i Żydach we współczesnym świecie, o Romach. W dziewięciu rozdziałach zebrano teksty, które są nie tylko mądrym świadectwem patrzenia na życie, ale też swoistym drogowskazem dla czytających. Tok narracji tworzony przez wypowiedzi Marka Edelmana uzupełniają komentarze, do których pretekstem są liczne dokumenty i fotografie.

„– Skąd pan bierze siłę, by o tych trudnych ludzkich sprawach mówić tak spokojnie, prosto, po ludzku? – spytał Marka Edelmana arcybiskup Alfons Nossol. – Do tego nie trzeba siły, księże arcybiskupie. Prosto się mówi, jak się wie. Profesor matematyki, który wie, mówi prosto, a uczeń, który się nie nauczył, kręci – odpowiedział Edelman. „

„O czym tu gadać? Przecież to proste: żyć przyzwoicie, to żyć w zgodzie z samym sobą i nie szkodzić innym.”

                     „Prosto się mówi, jak się wie” (Świat Książki, Warszawa 2013)

Pracę nad książką „Prosto się mówi, jak się wie” rozpoczęliśmy na prośbę Marka Edelmana i wspólnie z Nim. Staraliśmy się, żeby stała się możliwie reprezentatywnym wyborem Jego wystąpień publicznych lub dotyczących spraw publicznych. Część z nich nigdy nie była drukowana.

Są to wygłoszone i niewygłoszone przemówienia, zapisy ze spotkań publicznych (w kraju i za granicą), wywiady, publikowane w różnych formach i miejscach teksty, a także apele i listy, również podpisane wraz z innymi sygnatariuszami. Obejmują okres od 1945 roku aż do ostatnich wypowiedzi, niedługo przed śmiercią 2 października 2009 roku. Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich tekstów i wywiadów rozproszonych w prasie krajowej i zagranicznej, ale z pewnością nie w pełni nam się to udało.

Czytelnik bez trudu dostrzeże, że po pierwszych, tuż powojennych wypowiedziach – wśród nich najważniejsza była, wielokrotnie drukowana, więc tu nie cytowana, relacja z warszawskiego getta „Getto walczy” – Marek Edelman na wiele lat zamilkł. Dopiero słynny wywiad, który przeprowadziła z Nim Hanna Krall w 1975 roku, a potem jej książka „Zdążyć przed Panem Bogiem” sprawiły, że głos Marka Edelmana zaczął być słyszany. (…)

PAULA SAWICKA, KRZYSZTOF BURNETKO

 

Willa Radogoszcz
Sienkiewicza 31
05-825 Grodzisk Mazowiecki

http://willaradogoszcz.eu/
http://mapa.targeo.pl/Grodzisk%20Mazowiecki,sienkiewicza%2031;si%5B2070982%5D