Deputowany z ultraprawicowej partii Jobbik poddał się badaniom genetycznym w celu uzyskania zaświadczenia, iż nie posiada genów ani żydowskich ani romskich. Noblista Elie Wiesel chce oddać Order Wielkiego Krzyża Zasługi po tym jak przewodniczący Zgromadzenia Narodowego wziął udział w obchodach upamiętniających Jozsefa Neyiro, ideologa faszystowskich Strzałkowców. Na Węgrzech dochodzi do coraz  drastyczniejszych incydentów.

Nieznane jest nazwisko polityka, który poprosił o wydanie zaświadczenia Instytut Nagy Gen. Ośrodek badań mieszczący się przy uniwersytecie w Budapeszcie otrzymał już wypowiedzenie umowy najmu. Rzecznik uczelni powiedział, iż badanie potwierdzające czystość rasy jest niezgodne z zasadami etyki, a a uniwersytet zdecydowanie odrzuca możliwość  wykorzystywania wszelkich wyników  badań do promowania dyskryminacji i nienawiści rasowej.  Sprawą zajęła się prokuratura.

Innym przykładem skrajnych poczynań prawicy  jest udział Laszlo Kovera, przewodniczącego partii Fidesz i Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, w uroczystości ku czci faszysty Neyiro.  To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko noblistą ocalałym z Holocaustu, a również przewodniczącym parlamentu Izraelskiego, który zapowiedział wycofanie zaproszenia Kovera na obchody setnej rocznicy urodzin Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który uratował tysiące węgierskich Żydów od śmierci.

 

Więcej o badaniach genetycznych w artykule: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12004561,Skandal_na_Wegrzech__Zaswiadczenia_o_braku_zydowskich.html

Więcej o udziale Laszlo Kovera w uroczystościach:

http://wyborcza.pl/1,75477,12011766,Przewodniczacy_parlamentu_Wegier_upamietnia_ideologa.html