Sąd Rejonowy w Ostródzie w poniedziałek (29 sierpnia) odrzucił wniosek prokuratury o zastosowanie wobec Wojciecha Olszańskiego tymczasowego aresztu. Siejący nienawiść i znieważający osoby innych narodowości, miotający groźby karalne nieformalny lider Kamractwa ma być jedynie objęty dozorem policyjnym.

Sąd Rejonowy w Ostródzie nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie Wojciecha Olszańskiego. Taka informacja pojawiła się o godzinie 20.32 na stronie TVPinfo.

Sąd Rejonowy w Ostródzie tym samym zakończył posiedzenie aresztowe w sprawie II Kp 279/22, dotyczące wniosku o aresztowanie nieformalnego lidera ruchu Kamrackiego, Wojciecha Olszańskiego.

– Przedstawiono mu zarzut publicznego nawoływania do waśni na tle narodowościowym i znieważenia członków narodu żydowskiego z powodu przynależności narodowościowej – przekazał Sławomir Karmowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu. Jednocześnie poinformował, że Wojciech Olszański odmówił składania wyjaśnień.

Wojciech Olszański usłyszał prokuratorskie zarzuty w związku z wypowiedziami, jakie publicznie wygłaszał podczas V zlotu proputinowskich, nacjonalistycznych, faszyzujących ekstremistów, który odbywał się w dniach 26-28 sierpnia na polach Grunwaldu.

Przemawiając do zgromadzonych kamratów Wojciech Olszański obrażał ukraińską flagę, nazywając ją „ścierwem banderowskim” i prowokując do jej bezczeszczenia. Szczuł przeciwko Żydom, Ukraińcom, zapowiadał wojnę domową i samosądy. W wulgarny sposób obrażał prezydentów Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego oraz posłów i posłanki na Sejm. Wypowiadał się pozytywnie o systemie hitlerowskim i faszystowskim, pochwalał ustrój Generalnego Gubernatorstwa. W jego wypowiedzi antyunijne i antyamerykańskie slogany mieszały się z gloryfikowaniem „sławian”, koncepcji nawiązującej do głoszonych przez propagandę kremlowską teorii o wielkiej Rusi, o zwycięstwie „wielkiej słowiańszczyzny” pod wodzą Rosji.

Więcej w Wyborczej