W poniedziałek Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał w mocy wyrok ws.pobicia działacza KOD na manifestacji w Radomiu przez mężczyzn związanych z Młodzieżą Wszechpolską. W lutym sąd rejonowy uniewinnił działacza KOD, a pozostałym oskarżonym wymierzył kary ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Radomiu, który zapadł w styczniu, złożyli prokuratura i obrońca jednego z oskarżonych. Śledczy domagali się uchylenia wyroku i skierowania sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd rejonowy. Obrońca jednego z oskarżonych Piotra D. wystąpił o uniewinnienie mężczyzny lub wymierzenie mu łagodniejszej kary, np. w postaci grzywny.

24 czerwca 2017 r. grupa ubranych w koszulki Młodzieży Wszechpolskiej młodych ludzi przyszła na legalną manifestację KOD zorganizowaną z okazji rocznicy radomskiego Czerwca’76. Zakłócali oni demonstrację i wykrzykiwali hasła takie, jak m.in.: „Śmierć wrogom ojczyny”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!”. Działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji próbowali zagłuszyć ich sygnałami z syren, brawami i gwizdami.

Zgromadzenie KOD nie było zabezpieczane przez policję ani straż miejską. Pilnowaniem porządku zajmowały się wyłącznie osoby należące do straży KOD. W pewnym momencie dwóch młodych ludzi podjęło próbę wyrwania flagi z rąk jednej z działaczek i wówczas doszło do szarpaniny, w efekcie której pobity został działacz KOD.

Wyrok jest prawomocny.

Źródło: wnp.pl