Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu o wyjaśnienia, dlaczego funkcjonariusze skuli kajdankami nastolatkę, która napisała antypedofilskie hasła pod kościołem akademickim na Rynku Staromiejskim.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z własnej inicjatywy sprawę dotyczącą interwencji przeprowadzonej 17 września 2022 r. przez funkcjonariuszy policji wobec 17-letniej Malwiny Chmary. – Ze szczególnym zaniepokojeniem rzecznik przyjął informacje o zastosowaniu wobec małoletniej osoby środków przymusu bezpośredniego, zwłaszcza w sytuacji, gdy z przekazu medialnego nie wynika, aby nie stosowała się ona do poleceń wydawanych funkcjonariuszy policji – pisze Piotr Sobota z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO domaga się wyjaśnień dotyczących zdarzenia, a także informacji, jakie „były podstawy faktyczne i prawne użycia środków przymusu bezpośredniego”. – Ponadto proszę o przedstawienie informacji o biegu czynności wyjaśniających i ewentualnie postępowań dyscyplinarnych, wszczętych wobec funkcjonariuszy wykonujących czynności – czytamy w dokumencie przesłanym do Małgorzaty Jorki, komendanta miejskiego policji w Toruniu.

Sprawę skomentowała Malwina Chmara. – Cieszę się, że Rzecznik Praw Obywatelskich z własnej inicjatywy zwrócił się do toruńskiej policji z prośbą o wyjaśnienia – opowiada. – Sama złożyłam już zażalenie na zatrzymanie, swoją drogą według toruńskiej policji niebędące zatrzymaniem, i czekam na reakcję. Nie zamierzam zostawić tej sprawy, ale też nie chcę poprzestać na samym wyjaśnianiu interwencji policji.

Więcej w Wyborczej