Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń w konkursie Nagroda POLIN 2024 przeznaczonym dla osób i organizacji działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich – poinformowało Muzeum.

„Jubileuszowa, 10. edycja konkursu Nagroda POLIN to dla nas wzruszający moment. Uświadamiamy sobie, jak wielu wspaniałych ludzi działa w lokalnych społecznościach dla zachowania pamięci o polsko-żydowskiej historii. Gdy organizowaliśmy konkurs po raz pierwszy, nie byliśmy nawet pewni czy otrzymamy tyle aplikacji, aby wyłonić finałową piątkę. Jednak od pierwszej edycji konkursu, każdego roku, jesteśmy pod wrażeniem liczby zgłoszonych kandydatów i jakości nadesłanych realizacji. Wyrażamy podziw i wdzięczność wszystkim, dla których ważna jest pamięć. Dziękujemy im za to, że nie są obojętni” – podkreśla kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024 Radosław Wójcik.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane za pomocą elektronicznego formularzaW tym roku kandydatów można zgłaszać do 25 sierpnia. W drugim etapie – spośród zgłoszonych kandydatur – kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem istotnie wpływającym na społeczną świadomość. W szczególny sposób opowiadają lokalną historię i pielęgnują dziedzictwo polskich Żydów oraz sprzyjają budowaniu relacji polsko-żydowskich. 

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody pieniężne. Łaczna pula nagród w konkursie wynosi 75 000 zł. Poza główną nagrodą kapituła konkursu może przyznać wyróżnienia, a dyrektor Muzeum POLIN – Nagrodę Specjalną.

Finał konkursu odbędzie się 28 października w Muzeum POLIN. Podczas uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2024.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum POLIN