Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło pozew o likwidację Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. To najstarsza organizacja obrony praw człowieka w Rosji, która działa od 1976 roku.

Sama Moskiewska Grupa Helsińska (MHG) poinformowała „Nową Gazetę”, że po wynikach nieplanowanej kontroli przeprowadzonej na wniosek prokuratury władze zażądały likwidacji organizacji.

Według Ewy Merkaczewej, członkini Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Rosji, powodem złożenia pozwu był fakt, że MHG jako organizacja regionalna organizowała wydarzenia  w innych regionach.

– To bardzo dziwna historia, ponieważ MHG uczestniczyła w wydarzeniach w ramach pewnego rodzaju partnerstwa, to znaczy przybyli tam kogoś wspierać, a nie że zorganizowali osobną imprezę na terenie innego podmiotu – powiedziała Merkaczewa Interfaxowi.

Moskiewska Grupa Helsińska istnieje od 1976 roku – jest najstarszą organizacją praw człowieka działającą w Rosji. Działa na rzecz ujawniania naruszeń praw człowieka i egzekwowania międzynarodowych zobowiązań Rosji w zakresie praw człowieka.

Od 1997 roku organizacja publikuje coroczny przegląd sytuacji w zakresie praw człowieka w kraju, a od 2009 roku przyznaje Nagrodę Praw Człowieka MHG, która jest uważana za najbardziej prestiżową nagrodę publiczną w Rosji dla działaczy na rzecz praw człowieka.

MHG została założona przez 11 obrońców praw człowieka, na czele z fizykiem i członkiem ruchu dysydenckiego Jurijem Orłowem. Od 1996 r. do  śmierci w 2018 r. organizacji przewodniczyła działaczka na rzecz praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa.

Więcej w Rzeczpospolitej