Mecze półfinałowe Euro 2012 w Doniecku i Warszawie poświęcone były walce z rasizmem i dyskryminacją w ramach kampanii „RESPECT Diversity” prowadzonej przez stowarzyszenie „Nigdy więcej” i sieć FARE. Kapitanowie drużyn Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Włoch odczytali deklaracje, a kibice utworzyli na trybunach napis RESPECT. Na finał akcji przyjechał także Paul Elliott – legendarny pierwszy czarnoskóry kapitan drużyny Chelsea London.

Kampania „RESPECT Diversity” realizowana w czasie Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie to przede wszystkim tysiące szkoleń dla nauczycieli, wolontariuszy, stewardów i pracowników służb porządkowych, 2500 Stref Różnorodności, miejsc oznaczonych jako przyjazne, wolne od rasizmu i dyskryminacji oraz Mobilne Strefy Kibica i Fan Campy. Dla kibiców zorganizowano ponadto rozgrywki ulicznej piłki nożnej Streetkicking, a każdy mecz monitorowany był przez obserwatorów FARE, którzy informowali o rasistowskich i ksenofobicznych incydentach. Goście z zagranicy, którzy przyjechali Euro, chwalą organizatorów, polską gościnność i fantastyczną atmosferę podczas mistrzostw. Nikt natomiast nie skarży się na rasizm czy jakiekolwiek przejawy dyskryminacji. Możemy więc śmiało powiedzieć: Wygraliśmy Euro!

W czwartek, 27 czerwca, z mediami i uczestnikami sportowych warsztatów artystycznych „Coś więcej niż szalik” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie spotkał się Paul Elliott. Jest on ambasadorem Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012 „RESPECT Diversity”. Jak podkreślał w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: Euro 2012, to najlepsze co mogło się przytrafić Polsce i Ukrainie. „Odwiedzają was Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Włosi. Widzicie, że ludzie są różni, rozmawiacie o różnorodności. I to jest potężna zaleta Euro. Mam nadzieję, że dzięki Euro stawicie czoła homofobii, ksenofobii, antysemizmowi. Jestem pewien, że siła futbolu przybliży ludzi do siebie: czarnych, białych, mężczyzn, kobiety, Włochów, Jamajczyków”                      – komentował Elliot.

Przeczytaj cały wywiad z Paulem Elliotem: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,12026024,Euro_przeciw_rasizmowi__Mistrzostwa_zmieniaja_stadiony.html