Warszawska Rada Kobiet przygotowała podręcznik o „(Nie)równość płci w języku”. Jego celem jest przyjrzenie się temu, dlaczego feminatywy są ważne w równościowym społeczeństwie. Poradnik przeznaczony jest dla nauczycielek i nauczycieli. Wokół publikacji odbyła się w piątek debata poświęcona roli symetrycznego używania męskich i żeńskich form osobowych w języku polskim. Inicjatywa nie podoba się stołecznym radnym Prawa i Sprawiedliwości.

W przygotowaniu poradnika „(NIE)równość płci w języku” brały udział Warszawska Rada Kobiet we współpracy ze stołecznym ratuszem i pełnomocniczką prezydenta ds. kobiet. Publikacja ma służyć nauczycielom i nauczycielkom w budowaniu świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji oraz jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych.

„Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce – architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole” – opisuje publikację ratusz.

Według prezydenta Rafała Trzaskowskiego promowanie i dbanie o używanie wyrażeń równościowych, w tym feminatywów, którym poświęcona jest najnowsza publikacja, zwiększa sprawność języka jako narzędzia komunikacji międzyludzkiej. Choć zasadniczo poradnik jest przeznaczony dla nauczycielek i nauczycieli, Trzaskowski poleca go także innym. – Wszystkim, którzy są nowocześni, którzy chcą uznawać prawa kobiet, którzy chcą używać tego typu form, jakie w języku są przecież czymś naturalnym – powiedział prezydent, cytowany w komunikacie miasta.

Wokół publikacji zorganizowana została „Debata o (nie)równości płci w życiu i języku”. Odbyła się w piątek w Domu Spotkań z Historią. Jak poinformowało miasto, wśród zaproszonych prelegentek znalazły się: zastępczynie prezydenta Warszawy – Aldona Machnowska-Góra i Renata Kaznowska, autorki poradnika – prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska i prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet – prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Warszawy – Dorota Łoboda, dyrektorka VII LO im. Juliusza Słowackiego – Agata Dowgird, nauczycielka – Maria Kowalewska oraz uczennice z XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej. 

Więcej na TVN Warszawa