Opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji V Raport dotyczący sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w Polsce obejmuje okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Z raportu, z którym zapoznała się sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych wynika, że Romowie są jedyną mniejszością w Polsce narażoną na wykluczenie społeczne, a kwestie edukacyjne są palącym problemem w przypadku tej grupy.

W raporcie napisano m.in., że Romowie pozostają w najtrudniejszym położeniu społeczno-ekonomicznym, znacząco odróżniającym się na tle pozostałych mniejszości narodowych i etnicznych. Palącym problemem pozostają kwestie edukacyjne, według danych z raportu tylko nieco ponad 2 proc. Romów posiada wyższe wykształcenia, najmniej ze wszystkich mniejszości. Średnie wykształcenia posiada niespełna 7 proc. Romów, niższe lub średnie ma 82 proc. Romów. Zdecydowanej większości społeczności romskiej dotyka także brak pracy. A wchodzenie na rynek pracy nie ułatwiają negatywne stereotypy i wizerunek Romów. Tylko ponad 13 proc. Romów w wieku 15 lub więcej lat pracuje, bezrobotni to 15 proc., a bierni zawodowo to prawie 63 proc. Romów.

W raporcie podano, że w Polsce mieszkają przedstawiciele 13 mniejszości narodowych i etnicznych, których liczebność potwierdzona w ostatnim spisie powszechnym z 2011 r. wynosi 286 tys. 192 osoby, co stanowi to ok. 0,75 proc. wszystkich mieszkańców Polski.

Więcej na stronie onet.pl