Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski, w lipcu 2022 wypowiadał się w Radiu Maryja o związkach jednopłciowych. – To jest taka instytucjonalna dewiacja, gdzie pozwala się dwóm kobietom albo dwóm mężczyznom adoptować dzieci – mówił. Toruńska rozgłośnia skasowała materiał ze swojej strony.

W lipcu 2022 Fundacja Basta zgłosiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji audycję „Aktualności Dnia” Radia Maryja, w której wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski Marcin Romanowski, nazwał tęczowe rodziny „zinstytucjonalizowaną dewiacją”. – Ponieważ jest to zabroniona przez ustawę homofobiczna mowa nienawiści, złożyliśmy do KRRiT wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego przeciwko nadawcy (art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji) – mówią działacze.

Materiał zniknął ze stron Radia Maryja oraz z ich konta w serwisie YouTube. – Jako fundacja chcielibyśmy wierzyć, że Radio Maryja się opamiętało i zaczęło usuwać homofobiczne treści samo z siebie. Niestety podejrzewamy, że za poradą prawników audycje, które zostały przez nas zgłoszone, zostały usunięte. Radio ewidentnie boi się konsekwencji. Mamy kopię audycji, która zresztą była głośno komentowana przez media, i nadal oczekujemy od KRRiT wszczęcia postępowania administracyjnego – twierdzi Bart Staszewski, prezes fundacji Basta.

Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji nie ma podstaw do rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie, bo… toruńska rozgłośnia skasowała audycję. – KRRiT stoi na straży homofobii i tak naprawdę nie chce ukarać Radia Maryja – ma wszystkie potrzebne materiały, które wystarczają do wszczęcia postępowania administracyjnego, i dlatego skierujemy sprawę do sądu. Rada nadal nie uznaje naszej legitymacji do wnioskowania o postępowania administracyjne, dlatego rozstrzygnie to sąd – mówi Staszewski.

Więcej w Wyborczej