Przez Lublin, Opole i Olsztyn przeszły pierwsze podczas tegorocznego „Miesiąca Dumy” marsze równości społeczności LGBT+. W każdym uczestniczyło kilkaset osób. Obyły się bez incydentów i przebiegały spokojnie. Na kolejne weekendy czerwca zaplanowane są marsze w innych miastach Polski, m.in. w Warszawie.

Z początkiem czerwca rozpoczął się tegoroczny tzw. „Pride Month”, czyli obchodzony w wielu miejscach na świecie Miesiąc Dumy środowisk LGBT+. Świętowanie wiąże się z szeregiem wydarzeń i demonstracji, w tym organizowanych rokrocznie w wielu miejscach marszach czy paradach równości. „Pride Month” stanowi m.in. upamiętnienie wydarzeń w nowojorskim pubie Stonewall 28 czerwca 1969 roku – serii gwałtownych demonstracji i zamieszek społeczności LGBT+ po nalocie policji na pub, które stały się jednym z symboli całego ruchu na rzecz praw LGBT+.

W sobotę takie marsze odbyły się w trzech miastach wojewódzkich – Lublinie, Opolu i Olsztynie.

Około 300 osób – jak szacuje policja – wzięło udział w IV Olsztyńskim Marszu Równości, który rozpoczął się zgromadzeniem w Parku Centralnym i przeszedł głównymi ulicami. W tym czasie część centrum miasta była wyłączona z ruchu, zmieniono trasy autobusów miejskich. 

Uczestnicy szli pod hasłem: „Równość dla wszystkich rodzin”. Jak podkreślali organizatorzy, wszystkie rodziny powinny mieć te same prawa w społeczeństwie. „Rodziny składają się z różnorodnych osób: od par decydujących się na dzieci przez te, które dzieci mieć nie chcą, po rodziny jedno- i różnopłciowe. Zarówno osoby monogamiczne i poliamoryczne” – wskazali.

Więcej w RMF24