W ostatnim czasie (od początku września 2015) obserwujemy drastyczny spadek jakości publicznej debaty nt. uchodźców. Fala hejtu zalewa w największej mierze Internet, a jednym z najdrastyczniejszych komentarzy dotyczących pomocy uchodźcom są te, które sugerują umieszczanie ich na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na nasz portal www.zglosnienawisc.otwarta.org otrzymujemy od internautów co najmniej 20-30 zgłoszeń dziennie o podobnej treści. Większość ma znamiona przestępstwa na tle nienawiści, tutaj konkretnie wpisuje się w artykuł 256 kodeksu karnego: 'propagowanie totalitarnego ustroju państwa i nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym, rasowym, wyznaniowym’.

Użytkownik, który w swoim komentarzu sugerował powyżej wspomniane „rozwiązanie problemu” przyjmowania uchodźców, po pojawieniu się jej na naszym portalu, wysłał do nas wiadomość, w której tłumaczy się ze swojego zachowania. „Witam, w moim imieniu mogę powiedzieć tylko tyle, że ta wypowiedź na temat Oświęcimia, piecy i imigrantów syryjskich, była spontaniczna. Była reakcją na  zdjęcia żołnierza z Ak47 a później na dworcu  Monachium. Mogę tylko przeprosić tych, których uraziłem. Nie jest to nawoływanie do eksterminacji tylko wybuchnięcie gniewem jaki się wiąże z tą sytuacją”. Incydent nie został zgłoszony na prokuraturę, ponieważ po wysłanej przez nas prośbie do administratorów strony, na której ten komentarz się pojawił, uznaliśmy sprawę za zamkniętą.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy umieszczają nienawistne komentarze wobec jakiejkolwiek grupy zrozumieją swój błąd i zaprzestaną szerzenia nienawiści w Internecie. Wierzymy też, że nasze interwencje nie będą kiedyś potrzebne, bo sami uświadomimy sobie, że wszyscy jesteśmy równi i wszystkim należy się szacunek. Ta krótka wiadomość daje nam na to nadzieję.