18 marca Prezydent Kielc Bogdan Wenta odwołał koncert zespołu Hungarica na Wzgórzu Zamkowym. Przeciw występowi skrajnie prawicowej węgierskiej grupy protestowało w liście otwartym kilkanaście organizacji.

Hungarica wystąpić miała podczas Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które od 21 do 24 marca odbędą się w Kielcach. Na uroczystości przyjadą m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier Węgier Victor Orban. Koncert zaplanowano na sobotę. Rozpocznie się o godz. 17 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

Miejska instytucja, jaką jest Wzgórze Zamkowe, tak opisuje artystów: „Węgierska grupa muzyczna grająca głównie rock narodowy, założona w 2007 roku. Teksty zespołu koncentrują się na historii Węgier i losach narodu węgierskiego. Muzycy poruszają tematy m.in. etnicznie węgierskich ziem odebranych Węgrom na mocy postanowień Traktatu w Trianon i Pokoju paryskiego”.

KOD, Obywatele RP, PO, SLD, Partia Razem, Wiosna, Anarchistyczne Kielce, Opozycja Uliczna, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw Faszyzmowi, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Stop Stereotypom i Izabela Złonkiewicz wzywały prezydenta do „niedopuszczenia do gorszącego koncertu zespołu Hungarica w miejskiej instytucji, jaką jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach”. OMPiO to część Wzgórza Zamkowego.

Autorzy listu przypominali, że koncerty grupy Hungarica z uwagi na kontrowersyjne treści zostały odwołane m.in. na uczelniach UMCS i Politechnice Warszawskiej. Przywołali też opinię stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, z której wynika, że „członkowie tego zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu”.

Źródło: wyborcza.pl