Prokuratura Okręgowa w Świdnicy (województwo dolnośląskie) oskarżyła 12 osób o publiczne propagowanie neofaszystowskiego ustroju państwa. Wśród nich są – zdaniem śledczych – organizatorzy koncertu neonazistów, członkowie jednego z występujących tam zespołów i osoby, które miały rozpowszechniać przedmioty promujące zabronione treści. Za publiczne propagowanie totalitarnego ustroju państwa grozi do 2 lat więzienia.

W kwietniu 2018 roku niemal 300 funkcjonariuszy policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na polecenie prokuratury, pojawiło się w Dzierżoniowie. Służby wiedziały, że w mieście wkrótce ma odbyć się koncert – podobny do tego, jakie wcześniej organizowano na Dolnym Śląsku – i szukały materiałów propagujących neofaszystowski ustrój państwa. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn: Piotra G. i Krzysztofa S.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty organizacji pięciu koncertów na których zbierali się neofaszyści. Pierwsza z imprez odbyła się w marcu 2016 roku w Bielawie, druga w sierpniu tego samego roku w Dzierżoniowie, kolejna w marcu 2017 roku w Grodziszczu, czwarta we wrześniu 2017 roku ponownie w Dzierżoniowie, a piąta miała odbyć się 21 kwietnia 2018 roku w Dzierżoniowie. Ostatni z koncertów, w wyniku akcji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, nie doszedł do skutku.

W październiku 2019 roku, gdy śledztwo było wciąż w toku prokurator Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy informował, że w postępowaniu pojawiają się „coraz to nowe wątki”, a w kręgu zainteresowania śledczych pojawiły się kolejne osoby.

Więcej na tvn24.pl