Prokuratura oskarżyła kobietę o nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych wobec imigrantów z Syrii. Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie wyroku skazującego w tej sprawie. Bulwersujący wpis pojawił się na fanpage’u o nazwie „Kurwa mać!”, gdzie umieszczono film prezentujący zachowanie Syryjczyków, którzy nie chcieli pomocy od węgierskiej policji. Stronę lubi ponad trzy miliony osób.

Olga K. ukrywała się pod nickiem „Olka Helenka”, jednak policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością szybko ustalili jej tożsamość, dzięki IP komputera, z którego dokonano wpisu. – Oskarżona wyraziła skruchę i do wszystkiego się przyznała. Podczas przesłuchania tłumaczyła, że wpisu dokonała pod wpływem chwili – mówi Joanna Rutkowska-Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe. Jej wpisem śledczy zainteresowali się na wniosek Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.

Kobieta od razu chciała dobrowolnie poddać się karze. Chce dla siebie dwóch miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto oskarżona miałaby zapłacić 800 zł grzywny, a zdaniem śledczych to wystarczająca kara.

Więcej w lubelskiej Gazecie Wyborczej