„Wpłyną wniosek Rady Ministrów o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Wniosek był analizowany. Odbywały się narady. Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia na terenie wskazanym we wniosku.”- mówił podczas briefingu prasowego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – powiedział Spychalski.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Sytuacja na granicy z Białorusią jest trudna. To, co się dzieje jest sytuacją trudną i niebezpieczną. Polska musi podejmować takie decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo kraju i Unii Europejskiej, stąd decyzja prezydenta – dodał.

Spychalski przypomniał, że podobne decyzje były podejmowane też przez inne państwa. Wymienił Litwę i Łotwę. Tam te decyzje były podjęte właśnie po to, żeby maksymalnie chronić granice swoich państw i granice UE. Stąd też takie decyzje podejmujemy my, ale też nasi sąsiedzi – powiedział rzecznik prezydenta.

Źródło: dziennik.pl