Katarzyna Kotula pozwała księdza Mirosława Matusznego. Duchowny opublikował w sieci grafikę, na której posłanka została zestawiona z faszystowską młodzieżą z Hitlerjugend. Sąd wydał wyrok w sprawie.

Polityczka Lewicy złożyła do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi Matusznemu. W 2020 roku ksiądz zamieścił na Facebooku grafikę, na której widniał napis „Faszyzm – wczoraj i dziś”. Znajdował się na niej również wizerunek Katarzyny Kotuli w czarnej maseczce z czerwoną błyskawicą (symbol Strajku Kobiet – przyp. red.), a także młodzież z Hitlerjugend.

W tym roku parlamentarzystka postanowiła pozwać duchownego. W czwartek odbyła się rozprawa.

– Aktywistkę i posłankę, która walczy o prawa kobiet, ksiądz porównał do faszystów i nazistów – mówiła Kotula w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

– Z faszyzmem zestawił symbol walki o prawa kobiet. Duchowny przekroczył granice. Trzeba brać odpowiedzialność za treści, które umieszcza się na swojej stronie na Facebooku. Trzeba brać odpowiedzialność za wszystko, co się mówi i jakiego języka się używa – zaznaczyła.

Matuszny wskazał, że akt oskarżenia to zemsta „za zaangażowanie na rzecz ochrony życia i mówienie bezkompromisowej prawdy”.

Jawność rozprawy wyłączono na wniosek posłanki Lewicy. – Domagamy się ukarania oskarżonego, na pewno nie zgadzamy się z wnioskiem złożonym przez obrońcę oskarżonego o umorzenie postępowania z uwagi, że czyn ten nie wypełnia znamion czynu zabronionego – mówiła przed rozprawą pełnomocniczka parlamentarzystki, mecenaska Katarzyna Kaleta w rozmowie z portalem jawnylublin.pl.

Sędzia Danuta Zarek-Ligęza w trakcie rozprawy w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód uwzględniła wniosek obrońcy oskarżonego i umorzyła sprawę.

Kaleta podkreśliła, że skonsultuje wyrok z Kotulą i podejmą decyzję o ewentualnym złożeniu odwołania.

Źródło: Wirtualna Polska