BBC ujawnia niepokojący związek Ambasady RP w Wielkiej Brytanii z polskimi ksenofobami. I pokazuje, jak nacjonaliści starają się podbić polską diasporę. Efekt śledztwa w tej sprawie stacja pokazała w poniedziałek późnym wieczorem w programie „Newsnight”. To, co ujawniono, niepokoi: polska ambasada w Londynie wspiera imprezę, na której goszczą ksenofobi i rasiści, skrajna prawica rekrutuje sympatyków wśród Polonii, a znani polscy nacjonaliści pielgrzymują na Wyspy.

Jak podaje BBC, Ambasada RP współfinansowała targi książki w Slough w listopadzie 2017 r., gdzie przemawiali znani piewcy mowy nienawiści. Na imprezie organizowanej przez brytyjski oddział Polski Niepodległej dyskutowano o zagrożeniach, które wielokulturowość i islam stanowią dla Europy, „ojczyzny białego człowieka”, jak określił to jeden z mówców.

– Kluczowym słowem jest „wojna”. Musimy walczyć, jeśli mamy przeżyć – tak przemawiał ks. Jarosław Wąsowicz, zwany duszpasterzem polskich kibiców.Po zeszłorocznym meczu Polska – Dania zachęcał do zbiórki na pomoc prawną dla kibola, który miał nazistowskie tatuaże. Kibola zatrzymano podczas bójki z policją w Kopenhadze.

Debatę, którą opisuje BBC, prowadził Marcin Rola, prawicowy aktywista, były rzecznik prasowy Kukiz’15 i niedoszły poseł tej formacji. Teraz prowadzi na YouTubie kanał wRealu24, na którym w sposób wulgarny nieustannie atakuje imigrantów, muzułmanów, lewicę. Według Roli „w islamie pedofilia to chleb powszedni”, a muzułmanów nazywa „dzikusami”.

Ambasada polska wyjaśniła brytyjskiej stacji, że zdecydowała się finansować targi książki „po odpowiedniej ocenie i otrzymaniu zgody przewidzianej w regulacjach o wykorzystaniu środków budżetowych MSZ”.

„MSZ nie popiera jakiejkolwiek skrajnej retoryki czy to antymuzułmańskiej czy antyimigracyjnej – napisało nam biuro prasowe resortu. – Nie jesteśmy jednak w stanie śledzić wszystkich wypowiedzi gości zaproszonych przez organizatorów polonijnych, ani nie możemy za nie odpowiadać. Impreza [w Slough] uzyskała wsparcie w dobrej wierze jako przedsięwzięcie polonijne, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii”.

Więcej w Wyborczej