To słowa Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Michaela O’Flaherty’ego po wizycie w Polsce w połowie września.

Komunikat w tej sprawie Rada Europy ogłosiła 23 września

– Komisarz O’Flaherty odwiedził Polskę w dniach 16–18 września 2024 r. w ramach misji skupiającej się na sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz prawach człowieka uchodźców, osób ubiegających się o azyl i migrantów. Misja Komisarza została zainicjowana przez długotrwałe doniesienia o incydentach na granicy polsko-białoruskiej i była kontynuacją dwóch listów wysłanych w lipcu do Premiera i Marszałka Senatu RP w tej sprawie – czytamy w komunikacie.

Rada Europy zdaje sobie sprawę z instrumentalnego traktowania migracji i destabilizujących działaniach władz białoruskich na granicy polsko-białoruskiej.

Dyplomata pochwalił Polskę m.in. za:  

– przyjęcie i pomoc milionom ludzi uciekających przed agresją Rosji na Ukrainie,
– wysiłki polskich władz na rzecz przeprowadzania operacji poszukiwawczo-ratowniczych na granicy z Białorusią,
– umieszczanie wyspecjalizowanych koordynatorów ds. praw człowieka we wszystkich jednostkach Straży Granicznej i na szczeblu centralnym,
– szkolenia Straży Granicznej o prawach człowieka,
– zobowiązanie kierownictwa Straży Granicznej do zerowej tolerancji niewłaściwego zachowania funkcjonariuszy wobec cudzoziemców. Odnotowuje utworzenie wyspecjalizowanej jednostki ścigania, której zadaniem jest zajmowanie się takimi domniemanymi aktami.

O’Flaherty zachęca do rozwoju tych inicjatyw.

Jednocześnie komisarz O’Flaherty przedstawił też sporo uwag i zaleceń wobec polskich władz. 

– obecna praktyka uproszczonych wydaleń na granicy polsko-białoruskiej m.in. w oparciu o przepisy przyjęte w Polsce w 2021 r., nie pozwala na pełne poszanowanie międzynarodowych standardów praw człowieka.
– chodzi m.in. o brak indywidualnej oceny sytuacji osób, które formalnie wystąpiły o azyl na terytorium Polski, co może być poważnym naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nie możemy narażać kogokolwiek na ryzyko utraty życia, tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie nawet w obliczu poważnych wyzwań związanych z migracją.
– komisarz wzywa więc polskie władze do rezygnacji ze wszystkich uproszczonym procedur wydalania migrantów na Białoruś.
– polskie władze powinny zapewnić, że każda osoba, która chce ubiegać się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, będzie mogła to skutecznie zrobić i otrzyma staranną indywidualną ocenę swojego przypadku.
– musimy zwrócić uwagę na najbardziej narażone grupy osób ubiegających się o azyl i migrantów.

Źródło: Gazeta Wyborcza