Zachęcamy do lektury opublikowanego w sobotnim wydaniu Ale Historia artykułu Antoniego Sułka (emerytowany profesor Wydziału Socjologii UW, członek PAN, członek Rady Programowej otwartej Rzeczpospolitej) i Róży Sułek (kustoszka Księgozbioru Ossowskich w bibliotece ISNS UW, laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” za edycję „Dzienników” Stanisława Ossowskiego).

„Mieszkanie Marii i Stanisława Ossowskich było nie tylko kryjówką przed wszechobecnymi w Warszawie szmalcownikami

Gdy w grudniu 2022 roku na domu przy ul. Krasińskiego na Żoliborzu, w którym w latach 1932-74 mieszkali jedni z najwybitniejszych polskich socjologów, Maria i Stanisław Ossowscy, została odsłonięta tablica ku ich pamięci, to znalazła się na niej także informacja, że „w czasie okupacji w ramach »Żegoty« udzielali pomocy Żydom”.

O ich ratowaniu przez Ossowskich niewiele wiadomo, ale przynajmniej wiadomo dlaczego. Informacje o tej działalności pochodzą niemal wyłącznie od osób trzecich, gdyż samo profesorostwo tematów tych unikało, traktując pomoc obarczoną ryzykiem utraty własnego życia jako normalną ludzką powinność.

Można jednak zebrać rozproszone wiadomości o pomocy udzielanej przez Ossowskich ginącym Żydom oraz pokazać ich udział na tle innych osób i środowisk, a tym samym wzbogacić wiedzę o relacjach polsko-żydowskich w czasie wojny i okupacji”.

Cały artykuł na stronie Gazety Wyborczej.