W trakcie powtórnego procesu, Sąd Rejonowy w Białymstoku, skazał pogranicznika na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu. Sprawa dotyczy zamieszczania na jednym z łomżyńskich forów internetowych filmów i wpisów (komentarzy) obrażających mieszkających w tym mieście Czeczenów. Oskarżony, zatrudniony w strzeżonym ośrodku dla uchodźców, miał to robić od października 2009 r. do maja 2011 r. Zarzuty postawiono mu po zweryfikowaniu numeru IP komputera. Został oskarżony o nawoływanie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców oraz znieważanie ich na tle rasowym, narodowościowym bądź wyznaniowym. 

To powtórny proces. W pierwszym sąd rejonowy uznał co prawda, że to oskarżony był autorem wpisów, ale ostatecznie go uniewinnił. Ocenił bowiem, że choć wypowiedzi miały mocny charakter, to były dopuszczalne i nie było zamiaru popełnienia przestępstwa. Sąd uznał, że samo postępowanie jest wystarczającą karą dla oskarżonego. Wyrok w tym zakresie zaskarżyła prokuratura, która chciała jego uchylenia i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. 

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura żądała dla oskarżonego sześciu miesięcy pozbawienia wolności, możliwe więc że złożona zostanie apelacja.

Więcej na portalu augustow24.pl.