Hani Hraish imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku mieszka w Polsce od 30 lat. W ostatnich dniach nieznany sprawca podpalił sklepik należący do niego. To jednak nie pierwszy taki przypadek, który spotkał Haniego. To już trzecie podpalenie w ciągu miesiąca. Na początku sierpnia ktoś podłożył ogień pod drzwiami lokalu gastronomicznego należącego do Haniego Hraisha, kolejne spłonął należący do niego zadaszony stragan z warzywami. Na płocie meczetu w Oliwie pojawiły się także obraźliwe napisy. Wszystko wskazuje, że są to ataki na tle rasistowskim.

Sprawą zajęła się policja, która szuka sprawców pożaru. Akta sprawy mają trafić także do prokuratury. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podczas wywiadu dla Radia Gdańsk, potępił zachowanie chuliganów, dodał także, że imama zna osobiście i jego zdaniem jest to „świetny gdańszczanin”.
Podczas spotkania z imamem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, prezydent Gdańska powiedział, że w Gdańsku nie ma miejsca na ekscesy o podłożu rasistowskim.
Swojego oburzenia nie kryją także mieszkańcy osiedla i sąsiedzi Haniego Hraisha, którego uważają za dobrego sąsiada. Dla nich kolejne podpalenie mienia imama Gminy Wyznaniowej w Gdańsku jest przejawem rasizmu.
-Dla mnie to jest szok, bo mu tutaj bardzo poważamy pana, jest bardzo lubiany i bardzo życzliwy- podkreślali w wywiadzie dla radia.

Więcej w artykule: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/splonal-mu-sklep-nikt-nic-nie-widzial-rasizm,273558.html
http://www.tvn24.pl/pomorze,42/kto-podpala-sklep-muzulmanina-policja-szuka-sprawcow,273401.html

 

Magdalena Skibińska