Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele PARDES FESTIVAL,

tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu (8-12 września) odbywa się po raz kolejny w terminie wrześniowym.

Kameralność festiwalu, którą sobie bardzo cenimy, staje się w czasach koronawirusa jego wielkim walorem, a spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i limitowana liczba uczestników. Zapraszamy do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i całej Polski. Praca nad zbiorową pamięcią wymaga pogłębionej refleksji nad przeszłością, mądrego reinterpretowania historii i bezstronnej analizy współczesności.

W programie tegorocznej, już dziewiątej, edycji festiwalu niezwykłe wydarzenia artystyczne. Zapraszamy na wernisaż wystawy zjawiskowych kolaży z papieru Grety Grabowskiej „Zapomniane sąsiedztwo – teka kazimierska” (8 września, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki) i pokaz filmów dokumentalnych o sztuce (w partnerstwie z On Art Film Festival) ze specjalnym udziałem malarza i grafika Jacka Sroki i reżysera Jarosława Migonia,  9 września, Hotel Berberys.

I tego roku proponujemy spotkania objęte wspólnym tytułem PARDES znaczy OGRÓD. W ogrodach na Zamkowym Wzgórzu spotkamy się 9 września z Autorem niezwykłej publikacji  – „Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian”.  Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenie żydowskiego  święta Tu bi-Szwat (Nowy Rok Drzew). W ramach tego cyklu zapraszamy m.in. na rejs statkiem po Wiśle, bogaty w treści (i lokalne smakołyki, znakomite lokalne wina i cydry) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino”. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”, w niezwykle urokliwym miejscu na janowieckim brzegu Wisły, vis-à-vis Kazimierza nad Wisłą.

W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych: w piątkowy wieczór, 10 września, w Kazimierzu Dolnym zapraszamy na koncert znakomitego Tubis Trio w kameralnej sali Hotelu Berberys. Projekt „Sygnowano Bajgelman: Impresje” to współczesne odczytanie twórczości wybitnego żydowskiego kompozytora Dawida Bajgelmana.

11 września, na finał pikniku w skansenie janowieckim, zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem charyzmatycznej wokalistki Justyny Piernik.

W niedzielę festiwalową, 12 września, zapraszamy na wydarzenia upamiętniające żydowską społeczność Janowca. W programie m.in. koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst w Kościele Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty.

Pracujemy już nad oprawą graficzną programu festiwalowego i jak tylko powstanie ostateczny projekt, prześlemy kompletny program Pardes Festival. Joanna Matyjasek (wycinanki) i Lidia Dańko (oprawa graficzna) pracują nad bogatym zestawem materiałów festiwalowych. Zachęcamy do śledzenia postów na festiwalowym facebooku. Informujemy szczegółowo o wszystkich punktach programu i publikujemy świetne materiały ikonograficzne!

Więcej szczegółów na Facebooku