12079280_430099487191516_4552145012054572239_nZapraszamy do dołączenia do ogólnopolskiej kampanii wspierającej uchodźców w Polsce – „Ludzie ponad granicami” – zorganizowanej przez oddolną grupę „Migracja to nie zbrodnia”. Grupę tworzą ludzie z całej Polski o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, pragnący przełamać pełną uprzedzeń narrację nt. migrantów i migrantek, dominującą w debacie publicznej. Kampania ma na celu stworzenie siatki miejsc w całej Polsce oznaczonych naklejką kampanii (obok). To więcej niż podpis pod petycją, to wpływanie na świadomość społeczną twojej okolicy i podanie przyjaznej dłoni przyjeżdżającym do nas uchodźcom. „Chcemy nie tylko zabrać głos, ale także realnie odzyskać przestrzeń, która przesiąknięta jest „miękkim” rasizmem i ksenofobią. Chcemy uczynić ją bardziej przyjazną dla osób innej narodowości – zarówno tych uciekających przed wojną, jak i dla tych uciekających przed biedą i głodem. A także dla tych wszystkich, którzy z innych przyczyn chcą tu po prostu być.

Pragniemy, żeby idea ponadnarodowej solidarności międzyludzkiej wybiła się ponad humanitarną perspektywę współczucia, bo chcemy traktować się na równych zasadach, co jest w naszym wzajemnym interesie. Tworząc warunki przyjazne dla migrantów stwarzamy przestrzeń przyjazną dla nas samych. Bardzo martwią nas nastroje społeczne, które na własnych uprzedzeniach budują z kraju fortecę, w której nikt nie może czuć się bezpiecznie. To nie tylko kwestia języka, ale faktycznych politycznych działań – Polska jest krajem, w którym ośrodki zamknięte dla uchodźców, w których więzi siê ludzi, mimo że nie popełnili żadnego przestępstwa, funkcjonują od 13 lat. Nie chcemy tego wspierać swoim cichym przyzwoleniem. Chcemy odzyskać głos i przestrzeń publiczną dla ludzi! Wiemy, że nie jesteśmy w tym poczuciu same, że jest więcej osób, które chcą żyć w miejscu przyjaznym dla wszystkich i sporo miejsc, które chcą takimi być”.

Kampania „Solidarność ponad granicami„, ma na celu stworzenie siatki miejsc w całej Polsce oznaczonych naklejką kampanii (wzór na stronie kampanii). To więcej niż podpis pod petycją, to wpływanie na świadomość społeczną twojej okolicy i podanie przyjaznej dłoni przyjeżdżającym do nas uchodźcom. Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii wszystkie miejsca i placówki – zarówno komercyjne jak i niekomercyjne, w których uchodźcy są mile widziani. Bardzo docenimy tę symboliczną deklarację zwykłej ludzkiej solidarności od tych, u których możemy czuć się bezpiecznie. Naklejając naklejkę na drzwi i służąc podstawową informacją, dobrym słowem, chwilą oddechu, pomagasz nam poczuć się trochę bardziej u siebie, choć w gościnie.

Dołącz do siatki miejsc przyjaznych migrantom, pod hasłem „ludzie ponad granicami”!

Jak to zrobić?

1. Odpowiedz na tę wiadomość!

2. Umieść przy wejściu swojego miejsca pracy, organizacji naklejkę. którą od nas otrzymasz.

3. Jeżeli zapuka do Ciebie migrant lub migrantka spróbuj pomóc im w potrzebie, albo kogoś polecić- często najprostsze gesty znaczą bardzo wiele – otrzymasz broszurę która zawiera wszystkie informacje.

4.Rozszerzaj wiedzę- powiedz o tej akcji 5 innym osobom/miejscom/instytucjom- nie wstydź się być przyzwoitym!