Tomasz Greniuch nie jest już p.o. dyrektora wrocławskiego IPN-u. Złożył rezygnację ze stanowiska. – W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr. Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przez mnie – taki wpis pojawił się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Podpisał go prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Na początku lutego br. media obiegła informacja, potwierdzona później przez Instytut Pamięci Narodowej, o mianowaniu Tomasza Greniucha p.o. dyrektora wrocławskiej delegatury Instytutu.

Tomasz Greniuch jest znany ze swojej nacjonalistycznej przeszłości. Był uczestnikiem haniebnych demonstracji Obozu Narodowo- Radykalnego Krakowie. To właśnie m. in. na fotografiach z 2007 roku z obchodów 63. rocznicy założenia ONR widać Greniucha wykonującego gest tzw. heilowania. I nie jest to jedyny taki przypadek – dwa lata wcześniej taki sam gest wykonywał podczas tzw. wyprawy myślenickiej, którą współorganizował. Miała ona uczcić rocznicę najazdu na Myślenice, gdy podczas  ataku skrajnie prawicowych bojówek z 22 na 23 czerwca 1936 r.  palono żydowskie sklepy i bito miejscową ludność, Żydów i Polaków.

Szokujące i oburzające jest tłumaczenie p. Sławomira Bradskiego z biura prasowego Instytutu Pamięci Narodowej, który odnosząc się do udokumentowanej działalności Greniucha, mając przed sobą zdjęcia na których widać wykonywane przez niego hitlerowskie pozdrowienie, stwierdził, że „mamy w naszej instytucji [IPN] pluralizm”.

Otóż pluralizm nie oznacza przyzwolenia na propagowanie treści, które naruszają polską Konstytucję i  prawa niższego rzędu. Nie oznacza też, że dyrektorem jednego z oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej może być człowiek, którego poglądy i zachowania, nawet jeśli pochodzą z (nieodległej) przeszłości, są policzkiem dla wszystkich tych, którzy choćby w minimalnym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak brutalnie Polska została doświadczona przez nacjonalistyczny i antysemicki hitlerowski reżim.

W związku z tym Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita wydała następujące oświadczenie:

9 lutego 2021 roku na stanowisko p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej został powołany Tomasz Greniuch, członek ONR (przynajmniej do 2013 r.) i dawny szef Opolskiej Brygady Obozu Narodowo- Radykalnego zdelegalizowanej za propagowanie faszyzmu i nawoływanie do antysemityzmu, czego zabrania Konstytucja RP i art. 256 kodeksu karnego.

Ta nominacja obraża Polskie Państwo.

Protestujemy przeciwko nominacji Tomasza Greniucha na to stanowisko i żądamy jego odwołania.

W imieniu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita

Paula Sawicka – Przewodnicząca Rady Programowej

Marek Gumkowski – Prezes Zarządu

Oświadczenie w pdf