Na koniec kwietnia 2025 r. liczba osób przymusowo przesiedlonych na świecie wynosiła 122,1 mln, w porównaniu do 120 mln w tym samym okresie roku poprzedniego – czytamy w raporcie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Główne czynniki zmuszające ludzi do ucieczki to nadal wielkie konflikty, takie jak te w Sudanie, Mjanmie i Ukrainie, oraz ciągła niezdolność polityki do powstrzymania walk.
„Przechodzimy przez szczególnie złożony okres historyczny, w którym rozprzestrzenianie się konfliktów obnaża ludzką kruchość, często tłumioną przez sceptycyzm i obojętność. Żyjemy w świecie, w którym to, co dzieje się gdzie indziej, ma konsekwencje również dla nas” – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim-Vatican News Chiara Cardoletti, przedstawicielka UNHCR we Włoszech, przy Stolicy Apostolskiej i w San Marino.
Wśród osób zmuszonych do ucieczki znajdują się osoby wewnętrznie przesiedlone w granicach własnego kraju z powodu konfliktów – ich liczba gwałtownie wzrosła o 6,3 mln, osiągając 73,5 mln na koniec 2024 r. Do tego dochodzą uchodźcy uciekający ze swojego kraju – łącznie 42,7 mln osób.
Z liczbą 14,3 mln uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, Sudan stał się obecnie największym kryzysem uchodźczym na świecie, wyprzedzając Syrię (13,5 mln), a następnie Afganistan (10,3 mln) i Ukrainę (8,8 mln).
Na przykład wielu uchodźców żyje w Czadzie, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Sudanie i Ugandzie. 60 proc. osób zmuszonych do ucieczki nigdy nie opuszcza swojego kraju.
Chociaż liczba uchodźców niemal się podwoiła w ostatnim dziesięcioleciu, fundusze przeznaczone na zaspokojenie potrzeb humanitarnych pozostają dziś mniej więcej na poziomie z 2015 r. – w kontekście brutalnych i ciągłych cięć pomocy humanitarnej.
W odpowiedzi na potrzeby osób uciekających przed wojną na Ukrainie każda parafia w Polsce zaangażowała się w pomoc poprzez Caritas działający w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto wiele zakonów żeńskich przyjęło w swoich domach kobiety z dziećmi z Ukrainy.
Więcej w Onecie
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?